Fakty i mity - československý vlčiák / czechoslovakian wolfdog / československý vlčák / wilczak czechosłowacki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Fakty i mity

Info
FAKTY & MITY

FAKTY

&                       

MITY

RYS HISTORYCZNY
Rasa Czechosłowackiego Wilczaka powstała pierwotnie jako eksperyment polegający na wyhodowaniu potomstwa ze skrzyżowania Wilka Karpackiego i Owczarka Niemieckiego. Pierwsze krzyżówki miały miejsce w latach pięćdziesiątych XX wieku i ich celem było powstanie psa użytkowego, wykorzystywanego w służbie granicznej, a posiadającego odpowiednie predyspozycje i uwarunkowania genetyczne. W latach osiemdziesiątych rasa została uznana przez Komitet Generalny Stowarzyszenia Hodowców za rasę narodową, co dało możliwość jej późniejszego zatwierdzenia w 1999r. przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną na konferencji  w Meksyku. 
Do dzisiaj prowadzony jest wyłącznie chów bez domieszki wilczej krwi. Za założycieli rasy uznaje się panów Hartla i Rosika. Za kraj pochodzenia uznaje się byłą Czechosłowację, a od momentu rozpadu patronat nad rasą sprawuje Słowacja.

WYGLĄD

Wilczak wyglądem przypomina swojego przodka Wilka Karpackiego, do tego ideału dążą hodowcy stosując metody doboru i selekcji. Wilczaki są mocnej, ale lekkiej budowy, długonogie i zwinne. Uszy mają małe, stojące, wyraźnie krótsze niż u Owczarków Niemieckich. asne, bursztynowe oczy, bardzo podkreślające wilczą urodę. Dodatkowo ich struktura dodaje im głębokiego wyrazu i tajemniczości. Suczki zwykle różnią się wyraźnie rozmiarami i długością  kryzy od psów. Kolory mają od brązowego, przez brązowo-szary, piaskowy  aż do szarego.                                                                                             
Wesołego wyrazu dodają im zdecydowane kontrasty między ciemnymi a jasnymi fragmentami sierści. W sumie wyglądają dość groźnie, dopóki nie zaczną lizać  nas po rękach i nie powalą na kolana swoim niewinnym spojrzeniem i zabójczym uśmieszkiem na pysku. 


CHARAKTER
Wilczak w założeniu jest psem odważnym, gotowym stanąć w obronie stada. Tak!  Stado jest najważniejsze dla Wilczaka. Niezawodnie pilnują domu czy auta, jednak pozostawione bez nadzoru mogą zamienić je w ruinę. Reagują w sytuacji zagrożenia, zwykle tylko sprowokowane. Nader często straszą potencjalnego przeciwnika unikając tym samym konfrontacji.   Nie zaczepiane zwykle ignorują innych ludzi. Własnego stada potrafią bronić wytrwale i ofiarnie. Bardzo mocno przywiązują  się do rodziny i trudno jest im rozstać się na dłużej. Nie lubią zostawać same, przez co są wyjątkowo absorbujące. Bez większego problemu potrafią zrobić koncert słyszalny daleko,  lub kompletnie zdemolować nam dom. Młode Wilczaki do ciągła praca, socjalizacja i nadzór.  Psy tej rasy nie nadają się do pozostawiania w kojcu ze względu na ich stadność i przywiązanie. Angażują całą naszą uwagę i czas, szczególnie w pierwszym roku życia, nierzadko przyprawiając właściciela o poważny stres. Wilczaki to psy o silnym, niezależnym charakterze. Widzą, słyszą i rozumieją znacznie więcej niż inne psy. Posiadają bardzo rozbudowany system komunikacji, czego nam nie powiedzą to z pewnością pokażą. Wykluczone jest stosowanie do nich siły, gdyż na przemoc mogą odpowiedzieć przemocą. Wymagają prowadzenia stanowczego, konsekwentnego z wyraźnym określeniem zasad już na samym początku. Przestrzegając konsekwentnie własnych założeń możemy cieszyć się dozgonną wiernością i wielką miłością naszego przyjaciela.

ZDROWIE

Każdy z nas zna pewnie to powiedzenie  "zdrów jak ryba ".  Tak też jest z tą właśnie rasą. Zdrowie to jeden z największych atutów tej rasy. Wilczaki żyją długo i prawie nie chorują. Są sprawne do starości i zawsze chętne do zabawy, spacerów, czy aktywności fizycznej. Odznaczają się dużą odpornością na niskie temperatury i zmiany pogody. Mają zawsze energię i chęć do zabawy. Są zdolne pokonywać bardzo dalekie dystanse i z pewnością należą do najbardziej aktywnych przedstawicieli swojego gatunku. 
Oczywiście nie omijają Wilczaka choroby takie jak dysplazja biodrowa, wynikająca zarówno z nieodpowiedniego prowadzenia w wieku szczenięcym, jak i z genetycznych uwarunkowań. Sporadycznie zdarzają się przypadki choroby serca, lub innych chorób cywilizacyjnych takich jak alergie, choroby skórne czy choroby nowotworowe. 

Tak!     Wilczak wcześniej zmęczy Ciebie i Twoich bliskich !!!

WILCZAK A INNI LUDZIE
Dla zwykłego człowieka Wilczak wygląda groźnie i budzi respekt, zwłaszcza wilczym spojrzeniem. Z drugiej strony przyciąga nas do nich właśnie ciekawość wilczej natury.                                                                                                               Dobrze socjalizowany Wilczak to przyjaciel, ale pies wychowany bez kontaktu z ludźmi to potencjalne zagrożenie. Jeżeli dość wcześnie zaczniemy socjalizację szczeniaka i zapewnimy mu kontakt z dziećmi w różnym wieku, to będzie je tolerował bez problemu w przyszłości. Dzieci we własnym domu traktuje jak szczeniaki i chętnie ich broni. Przestrzeganie zasad powinno być obustronne, dzieci muszą wiedzieć że pies nie jest zabawką i należy mu się szacunek. Sprowokowany, Wilczak potrafi warknąć, postraszyć zębami, a nawet mocniej kłapnąć. Zarówno do dzieci jak i w stosunku do dorosłych Wilczak reaguje czytelnie i przejrzyście - jeśli sytuacja mu się nie podoba, odejdzie lub da sygnał, że ma dosyć. Mądry pies bez powodu nie zaatakuje nikogo, a mądry właściciel zna granice wytrzymałości swojego psa.  W sytuacji realnego zagrożenia na Wilczaka możemy liczyć!

WILCZAKI A INNE ZWIERZĘTA

Wilczaki nauczone od małego, tolerują większość zwierząt. Podstawową zasadą jest przygotowanie ich do wspólnego życia,  by zaakceptowały inne zwierzęta jako członków stada. Zwierzęta duże takie jak koń czy krowa w okresie szczenięcym wydają się dość przerażające i trochę dziwne. Zachowanie Wilczaka w ich obecności bywa często  zabawne. Powinniśmy jednak zachować bezpieczeństwo naszego psa. 
Mniejsze zwierzęta początkowo traktowane są jako potencjalny partner do zabawy, później jako ewentualna kolacja.  Należy więc uważać, ponieważ w Wilczaku może ujawnić się instynkt i skłonność do polowań.  Zwierzęta szybko uciekające, jak kot czy zając zawsze będą budziły ciekawość Wilczaka jako zabawka i jako łup.
Właściwe prowadzenie szczeniaka, nie pozwalanie mu na pogoń za domowymi zwierzętami i zabawę wg psich reguł - zaowocować może niesamowitą międzygatunkową przyjaźnią. 

SZKOLENIE 
Wilczaki są bardzo inteligentnymi psami, szybko się uczą głównie poprzez obserwację i naśladownictwo.  Podstawą jest dobra motywacja i szkolenie metodami pozytywnymi. Wilczaki to psy wszechstronne. Chętnie uczą się zasad posłuszeństwa. Mają świetny węch, więc znakomicie tropią. Potrafią nieźle skakać i z łatwością pokonują tory Agility. Aportują mniej chętnie, muszą być uczone od małego. Podczas szkolenia szybko nudzą się powtarzaniem tych samych czynności, wymagają podejścia kreatywnego ;) Głównym problemem jest łatwość dekoncentracji, Wilczak nawet podczas treningu stara się kontrolować otoczenie. Największe osiągnięcia Wilczaki zdobyły w biegach wytrzymałościowych, tropieniu i posłuszeństwie, a pojedyncze psy - w szkoleniu obronnym i psich sportach. 

WYCZYNY

Kondycja Wilczaków jest zadziwiająca! Charakterystyczny sport dla tej rasy to biegi długodystansowe. W Czechach i na Słowacji kilka razy do roku odbywają się egzaminy z biegów na 40, 70 i 100 km.                                                                                Tak! Wilczaki potrafią biegać 100km!!!  Nadają się również do pracy w różnego rodzaju służbach ratowniczych ze względu na doskonały węch i niesamowitą intuicję. 


PIELĘGNACJA

Pielęgnacja, a właściwie jej brak jest olbrzymią zaletą tej rasy. Wilczak jak się szybko ubrudzi tak samo szybko się sam wyczyści. Kąpiele błotne, kałuże, sadzawki czy zbiorniki wodne to najwspanialsze, co natura stworzyła dla tych zwierząt. Nie bez powodu używamy w swoim slangu hasła, " czym Wilczak bardziej brudny i zmęczony tym bardziej zadowolony " Wszelkiego rodzaju padlina jest najlepszym specyfikiem perfumującym pochodzącym od najlepszych projektantów ze świata zapachów.  Zazwyczaj, aby pozbyć się wszystkiego, co nam Wilczak do domu przyniesie na sobie, wystarczy poczekać aż wyschnie i dokładnie wyczesać. Szampony, odżywki, lakiery i inne tego typu specyfiki możemy sobie darować.                                                                                     Wystarczy samo częste czesanie i czysta woda.


GDZIE SPOTKAĆ WILCZAKI

Praktycznie na każdej wystawie krajowej czy międzynarodowej możemy spotkać polskich jak i zagranicznych przedstawicieli tej rasy. Często organizowane są różnego rodzaju spotkania, obozy szkoleniowe, czy zloty pasjonatów rasy z całej Europy. Tego wszystkiego mogą się Państwo dowiedzieć odwiedzając najpopularniejsze strony internetowe poświęcone rasie. Jeśli chcą Państwo bliżej zapoznać się z rasą: zwyczajami, zachowaniami Wilczaków, serdecznie zapraszamy na któreś ze spotkań, na wystawy lub na spacer z najbliżej mieszkającym właścicielem. Z pewnością zostaną Państwo miło i serdecznie przyjęci zarówno przez nas jak i przez nasze psy.


copyright  Ori & wilczakrew 2009

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego