Mielopatia degeneracyjna - československý vlčiák / czechoslovakian wolfdog / československý vlčák / wilczak czechosłowacki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Mielopatia degeneracyjna

Info
DM - Zwyrodnieniowe zaburzenia czynności szpiku

W Mathers Lynn, dyrektor H & G
Copyright © 2010 Terrier Kerry Blue Foundation

W 1973 roku nową chorobę autoimmunologiczną rozpoznano u owczarków niemieckich. Choroba była uznawana przez ponad 35 lat jako spontanicznie występująca, objawiająca się chorobą rdzenia kręgowego u psów. Była nazywana "zwyrodnieniowe zaburzenia czynności szpiku" (DM) i wierzono, że ujawnia się u chorych psów od 5 do 14 roku życia. Dziś wiemy, że ten proces chorobowy postępuje w wielu różnych rasach bez względu na wielkość.  To już nie tylko psy dużych ras chorują, ale małych ras takich jak Pembroke i Walii Corgi Cardigan.
DM jako choroba powinna być przedmiotem troski wszystkich hodowców i właścicieli zwierząt domowych. Hodowcy mają możliwość wykonania badania i sprawdzenia markera genetycznego, co pozwala uzyskać informacje czy pies jest chorym jest nosicielem czy jest zdrowy. Większość właścicieli zwierząt domowych nie musi znać się na genetyce, ale chce wiedzieć, że psy jakie pojawią się u nich w rodzinie będą zdrowe.

Dziś wiemy, że choroba zwykle dotyka psy około 8 , a14 roku życia. Płeć jest bez znaczenia i nie ma wpływu na rozwój choroby.

Podczas gdy nie mamy jednego szczegółowego testu na DM, pozostaje nam szczegółowe badanie i kombinacja testów, które pomagają potwierdzić diagnozę, a także poszukują innych chorób, które mogą naśladować jej objawy kliniczne lub nawet współistnieć z DM.
Jedynym sposobem na ostateczne zdiagnozowanie DM jest  sekcja zwłok. Badanie Markerów genetycznych, które teraz możemy zrobić mówią nam, że pies albo ma 2 normalne geny (clear), 1 normalny i 1 wadliwy (nosiciel) i 2 genów wadliwych (chory). Takie badania pozwalają nam uzyskać więcej informacji o rasie i ocenić które psy będą dalej używane przez hodowców w dalszych planach hodowlanych.
Wiemy, że nawet psy, które zostały genetycznie zbadane i oznaczone jako chore, mogą nie wykazywać choroby i faktycznie będą żyć długo . Jest to odpowiednik testów DNA dla kobiet na raka piersi i dla mężczyzn na raka prostaty. Mogą one być nosicielami genu, ale nigdy nie rozwinie się u nich choroba.

DM jest bardzo subtelną chorobą. Postępuje powoli i stopniowo, prowadząc do strasznie podstępnej choroby. Może atakować jedną lub obie strony ciała i dawać następujące objawy lub ich kombinację: osłabienie części tylniej, z tyłu ataksja kończyn (niestabilność), utrata równowagi, potykający się pies, trudności z podnoszeniem się i kładzenie, knuckling (palce wykręcają się pod podczas chodzenia), problem przenoszenia tylnich kończyn pod tułowiem, spowalnianie tylnich kończyn, ataksja kręgosłupa ,  ogon wiotki, zanik mięśni i / lub utrata mięśni w tylniej części.

Ta choroba prowadzi do wyniszczającego paraliżu i nietrzymania moczu w fazie końcowej.

Niedawny artykuł w "ScienceDaily" (23 stycznia 2009) - omawia inną podobną nieuleczalną, paraliżującą chorobę u ludzi , która jest genetycznie związane z chorobą u psów. Naukowcy z University of Missouri i Broad Institute wykazali, że mutacja genetyczna odpowiedzialna za degeneracyjne uszkodzenia rdzenia kręgowego u psów jest taka sama  jak mutacja, która powoduje stwardnienie zanikowe boczne (ALS) u człowieka znaną również jako choroba Lou Gehriga.
Odkrycie naukowe i lepsze poznanie DM u psów , może pomóc w leczeniu choroby u ludzi ( ALS ) .


ALS prowadzi do postępującej neurodegeneracji, wpływając zarówno na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Choroba prowadzi od przyspieszonego zaniku mięśni i słabnięcia do paraliżu i śmierci. Nie ma możliwości leczenia ALS i DM, ani metod, które wyraźnie dałyby  się zatrzymać lub spowolnić postęp choroby. Właściciele psów z DM zwykle wybierają eutanazję  pomiędzy szóstym, a dwunastym  miesiącem od rozpoznania choroby, kiedy psy nie mogą  już wspierać się na własnych kończynach. Istnieje kilka grup ludzi, którzy uważają, że zwierzę może korzystać z wielu sposobów, takich jak ćwiczenia, diety, suplementy, leki, redukcja stresu i korzystanie z wózków. Ochrona palców i stóp jest najważniejsza, ze względu na ich wykręcanie się w tylnich kończynach. NIGDY nie trzymaj psa za ogon i go nie podnoś, przyczynia się to do zwiększenie uszkodzenia rdzenia nerwowego. To z kolei może znacznie zwiększyć objawy chorobowe DM u psa, a nawet je przyspieszyć.

Podczas gdy przyczyny zmian odpornościowych systemu nie są znane to z cała pewnością wiemy, że DM jest spowodowane chorobą autoimmunologiczną atakującą układ nerwowy chorego, co prowadzi do postępującego uszkodzenia tkanki nerwowej . Pod wieloma względami DM jest podobny  do (SM) co zostało odkryte po patogenezie stwardnienia rozsianego u ludzi. W rzeczywistości, w oparciu o nowe dane dotyczące patologii SM, możemy teraz powiedzieć z dużą dozą pewności, że DM u psów jest jak MS u ludzi.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego