Sierść - československý vlčiák / czechoslovakian wolfdog / československý vlčák / wilczak czechosłowacki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Sierść

Info
sierść - jakość i kolor

SIERŚĆ:
WŁOS: prosty i zamknięty . Duża różnica pomiędzy sierścią zimową i letnią. W zimie  przeważa gęsty podszerstek, który wraz z włosem okrywowym tworzy gęste pokrycie całego ciała. Włosy muszą koniecznie pokrywać brzuch, wewnętrzną część uda, mosznę, wewnętrzną część ucha i miejsca pomiędzy palcami. Dobrze pokryta szyja.
MAŚĆ: żółtawo- szara do srebrnoszarej z charakterystycznym jasnym pyskiem. Jasna sierść również na dolnej części szyi i na przedniej części klatki piersiowej. Maść ciemnoszara z jaśniejszą maską jest również dopuszczalna.

To wszystko co na temat jakości sierści czy jej koloru możemy dowiedzieć się ze wzorca.  Właściwie to należało by powiedzieć, aż Tyle. Bo wzorzec zawiera wszystkie podstawy na temat jakości włosa jak i jego wyglądu.  Temat ciekawy i od zawsze budził wiele kontrowersji. Czy ma być bardziej podobny do wilka czy mniej podobny  i w takim razie do jakiego ? No tak większość z was powie " no jak to , przecież do karpackiego "  No i właśnie w takim momencie mamy mały problem bo jak wszyscy wiemy wilk wilkowi nie równy tak jak to jest z naszymi Wilczakami czy innymi wilczastymi rasami. 


Zaczynając od początku zajmiemy się jakością włosa u Wilczaka. Czy u Wilka to w zasadzie powinno być to samo , a jednak nie jest.
Włos powinien być przede wszystkim prosty, dobrej jakości tzn. niełamliwy , odpowiedniej długości do danej części ciała. Powinien posiadać naturalny połysk i wizualnie być zdrowy. Niestety na jakość włosa składa się wiele czynników takich jak predyspozycje genetyczne, odżywianie, choroby. Niestety większość środków do pielęgnacji tak naprawdę stwarza tylko pozory, niszcząc naturalną ochronę jaką posiada zwierze w swoim środowisku.  
Wierzchnia część włosa powinna tworzyć płaszcz , który chroni zwierzę przed wychłodzeniem organizmu jak i stanowi pewną ochronę podczas ataku. Sierść na pysku, głowie, uszach i  łapach jest oczywiście zdecydowanie krótsza i tworzy gładką i gęstą okrywę włosową. W tych miejscach praktycznie podszerstek nie występuje, który jest charakterystyczny na pozostałej części ciała. 
Właśnie ten podszerstek, jego jakość i gęstość jest odpowiedzialny, za ochronę, zmiany kolorystyki wizualnej jak i objętości futra. Latem zwierzęta mają zdecydowanie mniej podszerstka, niż zimą, a czasami nie posiadają go wcale.  To wszystko jest uzależnione od predyspozycji genetycznych.  Włos okrywowy na pozostałej części ciała powinien być dłuższy i również tworzyć  wizualnie wrażenie jednolitej powierzchni. 


Wszelkie otwieranie się włosa, rośniecie pod włos, jego filcowanie jest uznawane za wadę genetyczną. Włos też nie powinien zimą stać na sztorc  w momencie gdy gęsty podszerstek otwiera nam okrywę wierzchnią.  Nie jest to większą wadą ale tego tupu, krótki włos okrywowy jest traktowany jako słabej jakości. 


Najważniejszą częścią owłosienia jest zarówno u Wików jak u Wilczaków szyja. Musi być ona gęsto pokryta okrywą włosową, z bardzo gęstym podszerstkiem co spowodowane jest czysto względami obronnymi. Oczywiście w warunkach hodowlanych pozbawiamy psów często podszerstka poprzez wyczesywanie. Wtedy też i tworzą się tzw. dziury w kołnierzu lub nawet występuje jego brak.
Zmiana szaty z letniej na zimową i odwrotnie powinna odbywać się płynnie w dłuższym okresie czasu. W tym przypadku największy na to wpływ mają warunki w jakich pies się znajduje.  Czasami zdarza się, że taka wymiana może trwać i praktycznie cały rok ze zmienną intensywnością.
Kolejnym tematem jest kolor wilczasty, którym nazywamy ten najbardziej zbliżony do koloru dzikiego. Omówimy zagadnienia genetyczne z zakresu dziedziczenia koloru umaszczenia .
Jak wiemy kolor włosów zależy od podłoża genetycznego, na które składają się wszelkie czynniki uwarunkowania terenu na jakim zwierze się znajduje geograficznie. Tak w skrócie możemy określać ją mianem pigmentacji .Czym jest w takim razie pigmentacja. Tutaj zacytuję wilkipedie : Pigmentacja - występowanie pigmentu w ciele organizmów. Pigmentacja może pełnić rozmaite funkcje, jak np.: ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym, komunikacja (ubarwienie ostrzegawcze), kamuflaż, wychwytywanie promieniowania czynnego fotosyntetycznie. 
W skórze znajduje się polimer tzw. melanina, która jest odpowiedzialna za kolor skóry, włosów jak i też bierze czynną funkcję ochronną przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Właśnie od jej ilości i rodzaju w cebulce włosa uzależniony jest jego kolor. Tyrozyna przekształcana na szlaku metabolicznym przez tyrozynazę daje melaninę występującą w dwóch podstawowych postaciach : eumelanina, która jest barwnikiem czarnobrązowym i feomelanina o zabarwieniu żółtoczerwonym. To właśnie kombinacje tych dwóch polimerów dają nam wszelkie możliwe umaszczenia jakie widzimy, ich połączenia, braki czy rozmycia dają tak fantastyczną paletę barw u zwierząt.
Oczywiście należy też wspomnieć o  pewnych wadach, a mianowicie braku polimerów w skórze albo nadmiarze ich występowania. Kolejno jest to Albinizm charakteryzujący się całkowitym brakiem pigmentu w skórze, włosach, paznokciach , tęczówce oka itd. Wywołany jest chorobą genetyczną czyli brakiem enzymu tyrozynazy odpowiedzialnego za produkcję barwnika. Odwrotnością jest Melanizm charakteryzujący się zwiększonym wydzielaniem polimerów melaniny. Jego oznaką jest znaczne ciemnienie skóry lub włosów nawet do koloru czarnego. Może być spowodowany chorobą genetyczną lub uwarunkowaniem adaptacyjnym do warunków geograficznych. Np. Afroamerykanie, lamparty.
Więc właśnie jak powinien wyglądać Wilczak. ? Wzorzec stanowi o kolorze żółtawoszarym lub srebrzystoszarym. No i w tym momencie zaczyna się problem bo każdy z nas kolor będzie postrzegał inaczej. Jeszcze jak dodam, że powinien mieć wszelkie odcienie ochry to temat zaczyna się komplikować. Do tego wszystkiego dołożymy wszelkie kombinację genetyczne polimerów i zaczyna robić się ciekawie. Czy w takim razie Wilczak powinien być ciemniejszy, jaśniejszy, wymieszany, zupełnie jasny czy zupełnie ciemny. 


W zasadzie nie ma to większego znaczenia czy Wilczak jest srebrzysty, złocisty, rudawy, brązowawy, szarawy, czarnawy, czerwonawy, żółtawy bo nie kolor jest tak naprawdę najważniejszy . Wilczak powinien być niejednolitym miksem kolorystycznym, który nie stanowi jednolitej plamy wizualnej. Oczywiście wszelkiego odcienie Ochry są jak najbardziej pożądane i dopóki wtapia się w otoczenie nie można powiedzieć o zbyt jasnym czy ciemnym. Wszystkie hipotezy kolorystyczne są tylko wymysłem marketingu, bo jak z dawien dawna co możemy przeczytać w różnych przekazach bywały i białe i czarne wilki karpackie. Bywały jaśniejsze i ciemniejsze co warunkowało jakie tereny zamieszkiwały. Wreszcie zmieniały odcienie względem zmian pór roku co jest u drapieżnika uzasadnionym elementem kamuflażu. Jest moda na jaśniejsze to promuje się jaśniejsze, jest moda na ciemniejsze to właśnie takie się promuje. Czy oznacza to, że wszystkie inne nie pasujące do ustalonego standardu są gorsze . ? NIE bo, najważniejszym elementem umaszczenia wilczastego jest tak jak napisano we wzorcu jasna maska, dolna część szyi i przedpiersia oraz kolor ochry na głowie, uszach i łapach. To najbardziej upodabnia nasze wilczaki właśnie do wilków, a nie odcienie kolorystyczne sierści.


Obiecałem trochę teorii z zakresu genetyki więc i postaram się podać kilka informacji w dość przystępnej formie.
Najbardziej prawdopodobnym jest stwierdzenie, że za umaszczenie Wilczaków odpowiada gen aguoti , który koduje białko regulujące pigmentację włosów. Ekspresja genu w skórze na wysokim poziomie u zwierząt odzwierciedla ich barwę futra w kolorze żółtawo brązowawym.  Mutacja genetyczna genu aguoti powoduje jego ekspresję we wszystkich tkankach. Niestety genotyp Wilczaka nie jest jeszcze dokładnie zbadany i możemy tylko przypuszczać, ze gen aguoti może dzielić się lub łączyć z innymi genami tworząc sierść jaśniejszą lub ciemniejszą tak jak jest to u innych ssaków. W takim przypadku trójkolorowy włos Wilczaka może się znacznie różnić. Wszystko zależy jaki gen w danym połączeniu będzie dominujący, a jaki recesywny. Niestety genetyka nie jest taką prostą kombinacją matematyczną i więcej występuje tutaj niewiadomych niż pewników. Kojarząc oba osobniki możemy tylko mieć nadzieję, że geny przez nas pożądane będą dominujące, co np. w przypadku genów recesywnych nie jest już takie proste. Ostateczna barwa futra zależy już od kombinacji wszystkich genów w organizmie zwierzęcia odpowiedzialnych za produkcję melaniny jak i jej występowanie czy brak. Właśnie włos zewnętrzny Wilczaka jest charakterystycznym przykładem współdziałania genów jak i zmiany jego barwy w poszczególnych etapach wzrostu. W pewnym momencie następuje nawet zahamowanie produkcji melaniny.
Nigdy na podstawie szczeniaka nie jesteśmy w stanie określić barwy sierści w przyszłości jak i rozłożenia pigmentacji. Szczeniaki bardzo jasne , prawie srebrne mogą być w przyszłości dużo ciemniejsze z charakterystycznymi elementami koloru ochry, jak i całkiem jasne prawie srebrzyste. Tak samo szczeniaki ciemne mogą ulec znacznemu rozjaśnieniu jak i pozostać osobnikami o ciemniejszym włosie. To wszystko jest uzależnione od wydzielania się melaniny w organizmie w poszczególnych okresach życia zwierzęcia.  

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego